Co nowego w KINIE? [2011-03]

Data:

Zapraszam do przeczytania niniejszej notki, opisującej bogatą zawartość najnowszego wydania KINA, a następnie polecam szybkie udanie się do najbliższego kiosku, gdzie marcowe KINO na pewno już na Was czeka!

Tym razem miesięcznik otwiera artykuł o Krzysztofie Kieślowskim. W tym roku mija 15 lat od śmierci reżysera, niezwykle cenionego na całym świecie, o czym świadczyć mogą choćby słowa duńskiej reżyser Lone Scherfig Nie jestem pewna czy mielibyśmy Dogmę bez jego „Dekalogu”. Autor artykułu zastanawia się dlaczego w Polsce nadal nie poświęca się dostatecznej uwagi twórczości Kieślowskiego. Czy możliwe, iż powodem nadal jest to, że odcina się ona od polskiego cierpiętnictwa, jest bliższa człowiekowi? Czy w Polsce może powstać Instytut Kieślowskiego?

Jak na ironię w dalszej części KINA możemy przeczytać rozmowę z Antonim Krauze, reżyserem filmu Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł, na który fundusze i wsparcie dla twórców znalazły się bez problemu i o którym wiele ostatnio słychać.

Osobiście, najbardziej zainteresował mnie artykuł na temat krótkometrażowego filmu Jana Švankmajera Wymiary dialogu, przedstawiającego niepokojącą wizję artysty ukazującą człowieka jako ofiarę zjawisk wyrosłych z cywilizacji. Nie wolno tego tekstu przeoczyć!

Z wielu różnych wywiadów polecić można choćby rozmowę z pełnym pasji Kamilem Polakiem, którego animowana adaptacja Świtezi Mickiewicza miała premierę na tegorocznym Berlinale. Młody twórca opowiada o pracy nad filmem oraz o tym, jak on sam odbiera poezję Adama Mickiewicza. Kolejny interesujący wywiad to rozmowa z Jamesem Franco, który opowiada o tym, jak wchodził w rolę Arona Ralstona w filmie 127 godzin, za którą otrzymał nominację do Oscara. Aktor mówi między innymi o pracy na planie filmowym i o stosowanej przez siebie Metodzie Actor's Studio.

Na pewno warto przeczytać także o kinie Álexa de la Iglesii, które prezentowane będzie podczas 11. Tygodnia Kina Hiszpańskiego, o mrocznych filmach Davida Finchera czy o instalacji multimedialnej Petera Greenaway'a przedstawiającej m. in. Ostatnią wieczerzę.

Jak co miesiąc mamy również relacje z festiwali filmowych, m. in. z coraz popularniejszego Festiwalu w Sundance czy ciekawym Festiwalu Animateka w Lublanie, który pragnie oswajać widza z kinem eksperymentalnym.

A wśród recenzji... kolejny tekst filmastera Krzysztofa Witalewskiego! Tym razem o najnowszym filmie Woody'ego Allena Poznasz przystojnego bruneta.

Gorąco zachęcam do lektury!


Tylko czemu ten filmaster nie opublikował swojej recenzji na Filmasterze, hę? :)

a gdzie można kupić gazetę? bo na pewno nie w empikach w centrum Warszawy

Ja ostatnio w jakimś Relayu, czy czymś takim kupiłam.

Najlepiej - zamówić prenumeratę. Prosto do domu, za pół ceny (a jak jesteś studentką to jeszcze dodakowe zniżki)... A tak w sklepie, hm...w każdym porządniejszym kiosku, ew. sklepie z prasą czy książkami.

Ja zawsze kupuje na dworcu, odkąd nie mam prenumeraty :)

no właśnie kupienie tej gazety w "porządniejszym kiosku, sklepie z prasą" etc. zazwyczaj w moim przypadku się nie udaje, stąd moje pytanie. w sumie nic dziwnego, że Kino kiepsko sobie radzi pod względem finansowy, skoro jego dystrybucja nie jest najlepsza

Dodaj komentarz